زخم بستر یا زخم فشاری

زخم بستر یا زخم فشاری(bedsore or pressure ulcer)

زخم بستر و آشنایی باآن در این مقاله بررسی می شود ، ما در این مقاله انواع زخم بستر را بررسی می کنیم . استفاده صحیح از کرم های زخم بستر را بررسی می کنیم ، بهترین کرم زخم بستر را به شما معرفی می کنیم .برسی کرم سودا کرم ، و اینکه برای زخم مناسب است یا خیر .سودا کرم مناسب برای زخم می باشد. از سودا کرم در چه مواردی استفاده می شود .

 

پوست یک سد فیزیکی در برابر آسیب های حرارتی و مکانیکی مانند اصطکاک و نیز بیشتر عوامل بیماری زای باالقوه و سایر مواد ایجاد میکند.پوست همچنین یک سد نفوذناپذیر در برابر از دست رفتن یا جذب بیش از حد آب است که زندگی در خشکی را امکان پذیر ساخته است.

نفوذپذیری انتخابی پوست امکان آن را فراهم میکند که بتوان برخی از داروهای چربی دوست مانند هورمون های استروئیدی خاص و داروهای دیگر را از راه پماد و چسب های پوستی تجویز کرد.

زخم آسیبی است که در آن پوست خراشیده پاره بریده یا سوراخ یا دریده شود. یا به علت یک تروما با اینکه پوست سالم مانده ولی در زیر آن آثار قرمزی یا کبودی دیده شود. به طور مختصر جدا شدن ارتباط بین سلول های پوستی به صورت سطحی یا عمقی زخم گفته میشود.

زخم بستر یا زخم فشاری در سالمندان, بیمارانی که بر اثر آسیب فیزیکی به قسمتی از بدن توانایی تحرک را ندارند, بیماران سی پی ,چاقی مفرط و کم تحرکی به دلیل وارد آمدن فشار به قسمتی از بدن که معمولا بسته به شرایط جسمی بیمار و وزن و پوزیشن غالب نواحی استخوانی مانند آرنج , پاشنه یا قوزک پا ,در قسمت کمر روی استخوان ستون مهره ها و کتف ,یا نواحی که دارای تجمع چربی هستند مثل ناحیه تناسلی , کشاله ران , زیر بغل و خط باسن را درگیر میکند.

در نقطه ای که بافت های نرم داخلی بدن بین استخوان و پوست به دام می افتد به دلیل فشار بر رگ ها و مویرگ های آن قسمت خون رسانی در آن محل محدود شده و سبب آسیب رسیدن به پوست و مرگ یا نکروز پوستی و گاها بافتی در محل فشار شده زیرا امکان اکسیژن رسانی و تغذیه و هم چنین دفع مواد زاید در محل کاهش پیدا میکند.

و این مساله و تجمع مواد دفعی سلول ها باعث ایجاد زخم بستر یا زخم فشاری در درجات مختلفی از شدت و آسیب میشود.

برای پیشگیری از این عارضه باید مرتبا مددجو ماساژ داده شود. بدن بیمار تمیز و پاکیزه نگه داشته شود. پوزیشن فشاری تغییر کند. و در صورت امکان از تشک های مواج استفاده شود.
به عارضه های ایجاد شده بر روی پوست دقت کنید تا درصورت بروز زخم بستر در ابتدا درمان و از پیشرفت آن جلوگیری شود.

شدت و سرعت پیشروی زخم بستر بسته به بیماری های زمینه ای که فرد درگیر آن است مانند دیابت , فشارخون و نقص سیستم ایمنی میتواند افزایش یابد.
جلوگیری از بروز این عارضه به طور یقین باعث سهولت کار پرستاران و همراهان بیمار و خود بیمار میشود.
درمان زخم بستر متشکل از دو بخش بهداشتی مراقبتی و دارویی است. که این دو مکمل یکدیگرند.
توجه به نکات زیر سرعت بهبود را افزایش میدهد….
شست و شوی مناسب محل. ضد عفونی.

پانسمان تمیز و خشک . آفتاب . تغذیه پروتئینی . ماساژ . برداشتن فشار از ناحیه زخم و اطراف زخم. کاهش رطوبت محیط. تغییر پوزیشن هر30 دقیقه یک بار. عدم استفاده دخانیات توسط بیمار یا اطرافیان . کنترل بیماری های زمینه ای. استفتده از پوشک یا پوشینه سایز مناسب.
یکی از درمان های کمکی که به جلوگیری از رشد میکروب در محل زخم نیز کمک میکند پانسمان با عسل است.در مورد زخم های سطحی درجه یک و دو و سوختگی هایی که عمیق نیستند محل را کاملا آغشته به عسل کنید و نیازی به بستن نیست.
درمان کمکی بعدی سودوکرم یا سوداکرم است که همانند عسل میتوانید محل را به ان آغشته کنید و یک پانسمان شل یا سبک روی محل بگذارید یا اصلا پانسمان نکنید.

دقت کنید جلوگیری از ایجاد زخم بستر. کنترل. درمان همه و همه نیازمند توجه و رعایت مجموعه ای از موارد است و استناد و تکیه بر یک عامل تنها نمیتواند موثر باشد.
برای دریافت سوداکرم یا سودوکرم به قیمت مناسب . پوشینه بزرگسال چسبی ضد حساسیت و پوشینه بزرگسال شورتی ضد حساسیت در سایز و قیمت های مناسب با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *