آشنایی با انواع بیماری بی اختیار ادرار و نیاز به پوشک سالمندی

آشنایی با انواع بیماری بی اختیار ادرار و نیاز به پوشک سالمندی

سالمندان، مشکلات خاص خود را دارند. ورود آنها به سنین بالاتر و به وجود آمدن مشکلات جسمی و روحی در پی آن کاملا طبیعی است. برای اینکه جامعه سالم تری داشته باشیم، باید به آنها کمک کنیم تا همچون گذشته بر این بیماری های سلطه پیدا کنند یا با آن کنار بیایند. بیماری بی اختیاری ادرار خود می تواند عوامل متعددی را شامل شود.

این اتفاق برای هر سالمندی ممکن است رخ دهد. این بیماری در سالمندان بالای 40 سال مشاهده می شود و استفاده از پوشک سالمندی یا پوشینه سالمندی، یک ضرورت به حساب می آید.

علت بیماری های عدم کنترل ادرار :

  • بی اختیاری موقت
  • بی اختیاری دائمی
  • بی اختیاری کنترل شده
  • بی اختیاری موضعی

بیماری بی اختیاری ادرار چه علتی دارد؟

وقوع این بیماری در بین سالمندان طبیعی است اما می تواند دلایل مختلف داشته باشد. برخی از سالمندان به دلیل التهاب دیواره مثانه یا ننوشیدن آب کافی ممکن است به این مشکل دچار شوند. برخی از شایع و شناخته شده ترین بیماری هایی که این بیماری را رقم می زنند، شامل آلزایمر و ام اس هستند که حافظه و جسم را به شدت درگیر خود می کنند. برای آقایان سالمند، مشکلات پروستات بیماری بی اختیاری ادرار را رقم می زنند.

انواع بی اختیاری ادرار

انواع بیماریهای بی اختیاری ادرار شامل فوریتی، استرسی، حجم ادرار زیاد و عدم رسیدگی آن، ترکیبی، عملکردی هستند. نوع فوریتی آن به مواردی اطلاق می شود که لزوم پوشک کردن شخص سالمند وجود دارد و قبل از مراجعه وی به سرویس بهداشتی، دفع خواهد شد. زوال عقل یا سکته یا آلزایمر به وقوع چنین شرایطی می انجامد.

نوع استرسی آن، فشار شکم و غلبه بر مثانه را به دنبال دارد و در حین یک عمل ساده مثل خندیدن بیشتر می شود. افرادی که مثلا عمل پروستات انجام داده اند با این وضعیت مواجه می شوند. انسداد مجاری ادراری به نوع حجم ادرار زیاد و وجود بیماری التهابی باعث بروز بی اختیاری ادرار می شود؛ مثل اختلالات عصبی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *